Школярики

Було б надзвичайно добре, щоб одне з чудес – книга, зайняла в кожній родині чільне місце.

Давайте задумаємося, зробити книжку другом дітей і своїм помічником у вихованні. Це довга й копітка справа, отже, щоб досягти успіху, доведеться діяти терпляче і вдумливо.

З чого почати? Найперше, ознайомитися зі змістом багатьох дитячих книжок. Це допоможе краще зрозуміти дитячий світ, порівняти свою дитину з ровесниками.

Книжки для молодших школярів купують, як правило, дорослі. Раджу перш ніж придбати дитині книжку, перегляньте її самі, прочитайте анотацію одразу визначити, про що книжка, кому вона адресована, як оформлена.

Якщо дитина починає щойно читати, намагайтеся купувати тоненькі книжки з великими малюнками.

Виховуючи в дитині читача, дбайте, щоб з малку в неї створювався читацький досвід.

Добираючи книжки дітям, треба добре знати дитячу літературу, її виховні можливості.

Як привчити малюка до читання?

Не підганяючи, не вдаючись, до примусу. Добирати літературу треба таку, від якої малюкові справді буде важко відірватися – ту, що відповідає його вікові та вподобанням. Книгам має нести щось нове, невідоме раніше. А читання (спочатку разом із мамою чи татом) приносить радість.

Можна вдатися до хитрощів, запропонувавши: «Я читатиму майже всю сторінку, а ти лише перший чи останній рядок» або «Я митиму підлогу, а ти читатимеш уголос для нас обох». Дитина вчитиметься читати швидше їй це буде цікаво. І звичка читати поступово закріпиться.

Які книжки і в якому віці?

У дитячому віці варто давати маляті книжки-гармошки – із твердими обкладинками чи й сторінками. Коли дитина вчиться говорити, вона називає й переповідає побачене.

Й одразу потрібно привчати до акуратності. Щоб згодом не перейматися через зіпсований том із повного зібрання творів улюбленого автора. Дошкільнята полюбляють казки, віршики, які легко вивчити напам’ять, а потім «читати», водячи пальцем по рядках.

У перших класах цікавість до книжки подекуди спадає: надто багато нових вражень. Заохотити дитину можна новинками. Саме зараз вирішується: віддаватиме дитина перевагу телевізору чи книжці.

Згодом дитину приваблюватимуть розповіді про однолітків, тварин, якісь пригоди. Ми маємо впливати на формування смаків та інтересів. У цьому допоможе книга.

Якщо й потому зацікавленість книгою не виникає, час втрачено. Але не безнадійно. Потрібно влаштовувати при дитині дискусії щодо прочитаного; «випадково» залишати свою книгу розкритою на найцікавішому місці; уважно вислухати дитину, коли вона переповідає прочитане, пробудити в цій читацький інтерес.

«Ковтання» не зашкодить ?

Не потрібно докоряти дитині за потяг до книжки, не просити бібліотекаря обмежувати надто ревного читача. Просто чіткіше спрямувати його інтереси.

Деякі підлітки «ковтають» усе, що потрапить на очі. Отож потрібно подбати, аби «під рукою» було саме те, що треба. А потім разом обговорити прочитане.

Допоможіть дитині полюбити читати

Рекомендації батькам

Дитина розпочинає своє знайомство зі світому колі своєї родини. І звісно, батьки посідаютьголовне місце у вихованні та формуванні цінніснихорієнтацій, світогляду, знайомлять з нормамиповедінки, трудовими навичками.

Тож, шановні батьки, саме від вас залежить формування читацьких інтересів та культуричитання вашої дитини. А для цього:

1. Як тільки ваша дитина навчиться читати,познайомте її з першою книжкою для самостійного читання.

2. Поцікавтесь, чи зрозуміла дитина прочитане.

3. Обговорить з нею книжечку.

4. При обговорені прочитаного не наполягайтена своїй думці.

5. Поясніть незнайомі слова і розкажіть прословники.

6. Контролюйте тематику читання.

7. Коли радите дитині прочитати якусь книгу,то знайдіть час прочитати її самим.

8. Вчить дитину бережливого ставлення докниги, як до безцінного скарбу.

9. Створіть власну бібліотеку.

Як вибрати книжку малюку і про що читати?

Для того, щоб дитина полюбила книгу та читання, багато чого залежить від батьків. Від того, які книжки з’являються на книжковій полиці у дитини, залежить те, яким читачем, знавцем гарної літератури він стане в майбутньому. Книг зараз видають багато, але досить часто це “порожнє” читання, з помилками у текстах, з поганими, незрозумілими малюком ілюстраціями, з неякісним перекладом та друком . Вибираючи книгу, уважно перегляньте видання, ілюстрації ,тексти, палітурку. Головна умова у виборі книжок для найменших читачів – 70% площі сторінки повинна займати ілюстрація. Діткам від року до двох важко сидіти на місці і слухати тексти, а якщо у книзі красиві, привабливі ілюстрації, то малюк обов’язково зацікавиться такими яскравими картинками. Так що ілюстрації при виборі книжки для найменших – це перше, на що треба звернути увагу при виборі книжки. Дитині сподобаються книжки з яскравими, веселими кольорами - червоним, помаранчевим, жовтим. На полу тони, змішані кольори людина реагує лише після 7 років! Це треба пам’ятати при виборі книжок.

Потрібно, щоб у книгах для дітей до 3 років малюнки були зрозумілими. Якщо мова йде про котика і півника, то дитина на малюнку повинна впізнати саме котика і півника, а не якусь іншу тваринку. На обличчях героїв книги повинно бути чітко промальовано емоції,композиція на малюнку повинна бути простою ( приклад малюнки Володимира Сутєєв ).

Для малят від 1 до 3 рочків читайте прості вірші, забавлянки, заклички, народні пісні. Вибирайте класичних поетів – Івана Неходу,Платона Воронька, Марію Познанську, Наталю Забілу, Лесю Антонову, Агнію Барто, Корнія Чуковського, Самуїла Маршака, Бориса Заходера . Обов’язково купуйте малюкам казки. З текстів казок дитина навчиться народної мудрості, зрозуміє оточуючий світ. Обирайте прості казки: Колобок, Курочка Ряба, Рукавичка, Теремок, Ріпка, Котик і Півник, Солом’яний бичок, Колосок.

Читайте дитині 15-30 хвилин в день. Намагайтесь читати в один і той же час, наприклад на ніч. Обговорюйте з малюком героїв казки, байки. Привчайте малюка до культури читання, на назву і обкладинку книги. Вибирайте для малюків веселі історії, з оптимістичним завершенням, з позитивною думкою. Такі книжки навчать малюків не розгубитись в складних ситуаціях, позитивно думати, не скиглити.


Як стати батьками читаючої дитини

Подавайте дитині приклад, читаючи книги, газети та журнали.

Батьки дуже засмучуються, якщо їх дитина не любить книжки і не хоче читати, але при цьому не здогадуються, що причина цього криється в них самих.

Читайте з дитиною щодня.

Добра традиція - читання вголос залишає спогади на все життя. Читайте один одному по черзі. Читайте дитині перед сном.

Вибирайте для читання книги, які цікаві дитині, а не Вам.

Читайте книги, що описують ситуації, які зустрічаються в його житті–наприклад, книжка про природу буде сприйнята на «ура», якщо дитина перед цим побував у лісі.

Оточуйте дитину книгами.

Якщо дитина живе в оточенні книг, вони стають обов'язковою частиною його життя. Підпишіть дитину на дитячий журнал - він повинен звикнути, що щомісяця отримуватиме чудовий подарунок, оскільки читання приносить задоволення .

Читайте повільно і голосно.

Не поспішайте, додайте драматичності і виразності Вашому голосу. Задавайте питання про прочитане. Робіть паузи в читанні, щоб дитина могла запитати вас про незрозумілі місцях і обдумати прочитане.

Читайте книги знову і знову.

Діти люблять перечитувати улюблені історії, тому що вони знають, що станеться з героями далі. Ви можете записати своє читання на магнітофон, щоб дитина могла прослухати улюблену книжку тоді, коли він цього захоче.

Не тисніть на дитину.

Дитина іноді може не хотіти читати. Не змушуйте його робити це–читання має бути задоволенням, а не обов'язком.

Дозволяйте дитині самій вибирати книги в магазині або бібліотеці.

Показуйте свою зацікавленість.

Обов'язково слухайте, як дитина читає сама, вона повинна відчувати інтерес старших . Якщо дитина захопилося якоюсь темою ( пригоди , книги про тварин тощо) або автором, запропонуйте йому потрібну літературу.

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ЩОДО РОЗВИТКУ ЧИТАЦЬКОГО ІНТЕРЕСУ У ДІТЕЙ.

1. Прищеплюйте дитині інтерес до читання з раннього дитинства.

2. Вибирайте яскраві по оформленню і цікаві за змістом книги.

3. Систематично читайте дитині.

4. Обговорюйте в родині прочитану дитячу книжку.

5. Розповідайте дитині про автора прочитаної книги.

6. Радьте своїй дитині книги свого дитинства.

7. Влаштовуйте вдома дискусії щодо прочитаних книг.

8. Оформляйте, по можливості, вдома дитячу бібліотеку.

9. Виховуйте дбайливе ставлення до книги.

10. Даруйте дитині книги із дарчим надписом, теплим побажанням.

Кол-во просмотров: 0

Комментарии