• Вы находитесь здесь:

  • Главная
  • БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

БЕЗПЕКА НА ВОДІ: ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ

Не зважаючи на військовий стан та наявність військових небезпек при відвідуванні водойм, люди масово відпочивають на водних об’єктах області, рятуючись від спеки. Рятувальники з початку купального сезону проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення на водоймах щодо правил безпечної поведінки на воді та наголошують, що не варто забувати про власну безпеку і особливо уважно слідкувати за дітьми! Не слід думати, що дитина, яка вміє плавати, не ризикує потонути.

Всі діти повинні перебувати під контролем у воді, незалежно від їх навичок плавання. А з немовлятами, малюками і слабкими плавцями повинні бути поруч дорослі, щоб забезпечити «контроль дотиком».

Правила поводження біля водойми:

1. Будь-який контакт дитини з водою має бути погоджено з дорослими.
2. Не можна, щоб діти купалися без нагляду, навіть якщо вони вміють плавати. Дуже важливо при цьому, щоб наглядаючий дорослий не боявся води і не перебував під впливом алкоголю.
3. Не дозволяйте штовхати одне одного або стрибати одне на одного під час перебування у воді.
4. Категорично забороніть дитині пірнати, якщо вона не вміє плавати.
5. Не дозволяйте дітям запливати далеко за буйки, перепливати водойми.
6. Не дозволяйте дітям пірнання, не перевіривши попередньо глибину водойми і стан дна.
7. Категорично забороняйте стрибати в воду в незнайомих місцях і з обривів.
8. Дитині, яка не вміє плавати, не можна заходити в воду без надувного жилета (кола, нарукавників) і глибше, ніж по пояс.
9. Будьте дуже обережними з надувними матрацами, човнами, колами. Не дозволяйте дітям користуватися ними самостійно там, де глибоко, вітер, течія, особливо на морі.
10. Не пірнайте з човнів, не сідайте на борт і забороняйте робити це дітям.
11. Не залишайте дитину одну у ванні або басейні. Пам’ятайте, що за статистикою в басейнах тоне більше дітей, ніж у відкритих водоймах.
12. Не довіряйте старшим дітям стежити за молодшими під час купання де завгодно (в річці, в басейні, у ванні).

Профілактичні щеплення дітей проти кору

Кір – одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація. Разом з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні відповідаємо на найбільш поширені питання про кір.

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями.

МОЗ продовжує посилені заходи з вакцинації проти цього небезпечного захворювання, щоби запобігти епідемії.

Як передається вірус кору

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30-40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Кір має серйозні ускладнення

Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, під загрозою

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Невакциновані медичні працівники найбільше наражаються на ризик захворіти.

Ліків від кору не існує

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

Вакцинація проти кору

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

2 дози вакцини захищають від кору.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a (Бельгія). Пріорикс — безпечна, ефективна та якісна вакцина, прекваліфікована ВООЗ — найавторитетнішою організацією у сфері охорони здоров’я у світі. Ці та інші вакцини, що входять до календаря щеплень, за угодою з МОЗ, за кошти державного бюджету закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). МОЗ України передає закуплені вакцини департаментам охорони здоров’я областей, а ті у свою чергу — державним медичним закладам, щоб громадяни України могли отримувати необхідні щеплення безкоштовно.

Захист від кору потрібний, якщо:

Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.

Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.

Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.

Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.

Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.

Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.

Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору

Колективний імунітет потрібен нам усім

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Протипоказання до вакцинації КПК

Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін, ніж два тижні, може визначити тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській /обласній поліклініці. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.

Якщо дитина контактувала з хворим на кір

У разі контакту з хворим на кір негайно зверніться до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.

Порадьтеся щодо вакцинації КПК зі своїм лікарем або медичною сестрою

Щоб прийняти інформоване рішення про вакцинацію, поговоріть з лікарем. Підготуйтеся до консультації та складіть список питань, що вас турбують. Лікар розкаже про вакцину, можливі реакції організму на щеплення та порадить, як користуватися жарознижувальними препаратами, якщо в дитини підвищиться температура. Дізнайтеся, у якому випадку слід звернутися до лікаря та коли потрібно робити наступне щеплення.

Скажіть лікарю, якщо:

· вам здається, що дитина хвора;

· у дитини є алергія на ліки або їжу;

· раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;

· у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;

· у дитини були судоми;

· дитина приймає якісь ліки;

· дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;

· з моменту останнього щеплення минуло менше, ніж 4 тижні.

Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будете почуватись спокійно і впевнено.

Стежте, щоб вакцини вводили правильно

Вакцину ніколи не колють у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, це може призвести до больового синдрому та інших порушень.

Зауважте, що:

· дітям до трьох років укол роблять у передню поверхню стегна;

· дорослішим дітям укол роблять у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною

Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 20—30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого дільничного лікаря.

Зверніться до лікаря, якщо:

· у дитини висока температура, яка важко збивається жарознижувальними препаратами;

· дитина тремтить або здригається так, наче їй холодно;

· дитина млява, дуже зблідла;

· дитина відмовляється від води та їжі, блює;

· дитина виражено занепокоєна, довго плаче.

Ризики відмови від вакцинації

Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.

З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворює на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон.

Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору — захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору.

Епідемічний паротит

Ознаки захворювання

Ознаки свинки у дорослих і дітей однакові, тільки в першому випадку вони протікають більш гостро:

1. Підвищення температури тіла – гіпертермія. Відбувається раптово, показники відразу стають критичними. У більшості випадків не вдається знизити їх навіть за допомогою специфічних лікарських препаратів. Таким чином організм бореться із запаленням, імунна система в цей період виробляє антитіла. Якщо ж підвищена температура тіла тримається навіть після зникнення інших ознак епідемічного паротиту, то це свідчить про розвиток паралельного патологічного процесу.

2. Припухлість за вухами. Це найяскравіший симптом, завдяки якому можна визначити свинку у дитини. Припухлість завжди досягає великих розмірів, при обмацуванні болить, заважає жувати і ковтати їжу. Паротит кардинально змінює зовнішність хворого – щоки роздуваються і опускаються, кінчики вух піднімаються. Відновлюється вигляд не раніше, ніж через 7-8 днів від початку захворювання.

3. Слабкість і ломота в тілі. Діти стають млявими, апатичними, байдужими. Дорослі буквально «падають», навіть приймають їжу в положенні лежачи, не в змозі підняти ложку. На цьому тлі людина постійно спить, стає важко дивитися на яскраве світло, при головному болю навіть тихі звуки починають дратувати.

Як лікувати хворобу епідемічний паротит

Якщо інфекція протікає в легкій формі, то хворий перебуває на амбулаторному лікуванні. Госпіталізація показана тільки при важкому перебігу хвороби і розвитку ускладнень. Лікувати хворобу епідемічний паротит специфічними препаратами не потрібно, але існує ряд клінічних рекомендацій:

1. Хворому показаний постільний режим протягом 10 днів.

2. Харчування має бути легким, краще дотримуватися молочно-рослинної дієти. Запалення при свинці протікає не тільки в слинних залозах, але і в інших органах – наприклад, часто страждає підшлункова залоза, що провокує гострий або хронічний панкреатит. Потрібно максимально розвантажити шлунково-кишковий тракт, тому в меню повинні бути незбиране молоко, кисломолочні продукти, свіжі й тушковані овочі, фрукти.

3. Потрібно багато пити. Переноситься паротит важко, хворий може і зовсім відмовлятися від їжі через болі в щелепах і запалених слинних залозах, тому організм потрібно буде підтримувати рідинами. Дозволені морси і компоти, відвари з плодів глоду або шипшини, кисіль, чай зелений та чорний, какао на молоці.

4. Прийом жарознижувальних препаратів. Доцільно тільки якщо гіпертермія погіршує стан хворого. Наприклад, при інтоксикації організму може проявитись нудота і блювота, запаморочення, пронос. Захворювання дитячою свинкою дуже важко переноситься дорослими, їм такі препарати необхідні – вони нададуть короткочасну дію, тому потрібно буде проконсультуватися з лікарем з приводу частоти прийому та дозування.

Нерідко хворому на епідемічний паротит призначають антигістамінні препарати – вони знизять інтенсивність симптомів і прискорять процес зникнення припухлості за вухами. Підійдуть і вітамінно-мінеральні комплекси – вони покликані підтримати і зміцнити імунну систему.

З народних методів можна виділити теплі компреси. Вони ставляться на завушну область: марлеві серветки змочуються в теплому рослинному маслі або горілці й фіксуються. Вони допоможуть зняти больові відчуття і припухлість. Така процедура може проводитися тільки при нормальній температурі тіла. Навіть незначна гіпертермія – категоричне протипоказання до будь-яких прогріваючих компресів.

Наслідки свинки у хлопчиків найважчі – розвивається запальний процес в яєчках (орхіт), що може спровокувати безпліддя в майбутньому. Раніше вважалося, що таке ускладнення неминуче, але сучасна медицина виявляє тільки 15% випадків безпліддя.

Профілактика епідемічного паротиту

Захворювання належить до вірусних і тому єдиним надійним способом попередження його розвитку є вакцинація. Зробити щеплення від паротиту потрібно у віці одного і шести років – такий графік вакцинації дає довічний імунітет.

Профілактика свинки проводиться тільки після повного обстеження – будь-яке погіршення здоров’я є протипоказанням (умовним або категоричним в особливо важких випадках). Реакція на вакцину від вірусу паротиту не гостра – дитина може скаржитися на слабкість, легкий біль при ковтанні і пережовуванні твердої їжі, але припухлості за вухами не буде.

Безпека наших дітей _це головне. Сьогодні під час повітряної тривоги вчителі та допоміжний персонал швидко евакуювали дітей в сховище.Висловлюємо слова подяки ГО "Сталеві Мурахи - Центр" , Гладир Євгенія за надану допомогу ( флісові покривала) для ще більш комфортного перебування дітей в сховищі.

Безсумнівно, вивчення правил дорожнього руху дітьми вкрай необхідне, адже від цих знань залежить життя і здоров'я кожного. Учителі початкових класів нашої школи перетворили навчання правилам безпеки на розвивальні ігри із цікавим сюжетом, інтерактивні подорожі, перегляди спеціальних соціальних роликів

План проведення

в Смілянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 10

заходів щодо відзначення 28 квітня 2023 року

Всеукраїнського Дня охорони праці та безпеки життєдіяльності

№ п/п

Час

Клас

Назва заходу

Класний керівник

1

12.30

1-А

Моделювання життєвих ситуацій «Як зберегти своє здоров’я та життя. Дитина серед людей, предмети навколо нас»

Синільник О.В.

2

12.30

1-Б

Рольова гра «Я бережу своє життя і здоров’я». «Струмочок» роздумів.

Новіцька О.В.

3

12.30

2-А

Урок «Безпека дитини в довкіллі: навчає пес Патрон»

Бурдейна Н.В.

4

12.30

2-Б

Безпека життя на прикладі казкових ситуацій («Троє поросят", і "Вовк і семеро козенят", "Червона Шапочка", "Колобок»).

Пічкур А.І.

5

12.30

3-А

Відеоурок "Абетка безпеки дитини"

Електробезпека дітей: поради батькам.

Коваленко Н.В.

6

12.30

3-Б

Вікторина « Безпека життєдіяльності»

Корнійчук А.В.

7

8.30

3-В

Квест-гра "Безпека з Патроном"

Шевчик А.І.

8

11.30

4-А

Калейдоскоп правил «Небезпека поруч»

Маслюк О.А.

9

11.30

4-Б

Інформаційно- просвітницька година : «28 квітня- міжнародний день охорони праці та безпеки життєдіяльності. Як почуватися небезпечно».

Проненко О.М.

10

12.30

4-В

Мозковий штурм: «Надзвичайна ситуація. Що робити?» Деякі поради щодо дій в екстремальних умовах.

Шаповал В.В.

11

13.30

5-А

Брейн-ринг «Запобігти, врятувати, допомогти»

Сопільняк В.В.

12

12.30

5-Б

Урок з основ здоров'я «Вибір прикладу для наслідування. Безпечні й небезпечні компанії» .

Сердюк Л.О.

13

9.25

5-В

Година спілкування "Правила безпеки під час військового часу".

Радіонова О.О.

14

10.30

6-А

«28 квітня- Всесвітній день охорони праці»

Бурлуцька І.І.

15

13.20

6-Б

Година спілкування «Потяг безпеки»

Ткаченко Ю.В.

16

9.25

6-В

Година спілкування «Твоя безпека- запорука твого життя та здоров’я»

Бурса Н.І.

17

14.30

7-А

Година спілкування "Безпечне навчання в школі та вдома»

Завгородня І.В.

18

14.30

7-Б

«Піклування про здоров’я- запорука безпечного життя»

Демиденко В.В.

19

10.30

8-А

Інтерактивний онлайн-дайджест до Всесвітнього дня охорони праці та безпеки життєдіяльності.

Перебийніс С.М.

20

8.00

8-Б

Презентація " Безпека в житті - життя у безпеці"

Пастушенко С.С.

21

10.30

9-А

Алгоритм дій населення при аваріях на хімічних підприємствах. Практикум "Перша долікарська допомога потерпілим"

Снігур О.В.

22

13.20

9-Б

Брифінг « Правила життя в умовах воєнного стану»

Кордон Л.І.

23

13.30

9-В

Аукціон ідей «Що означає безпека»

Литвин К.В.

24

14.30

10

Презентація «Правила безпеки для дітей під час війни»

Стрижак С.В.

25

8.30

11

Виховна година «Охорона праці очима дітей»

Протас Г.М.

Заступник директора

з навчально-виховної роботи Марина КРУТЬКО

Кол-во просмотров: 0

Комментарии